Noslēdzas pirmā Valsts pētījumu programma, kas veltīta digitālajām humanitārajām zinātnēm
2022. gada 4. oktobrī noslēdzās pirmā Valsts pētījumu programma, kuras mērķis bija attīstīt digitālos resursus humanitārajām zinātnēm un sekmēt digitālo humanitāro zinātņu nostiprināšanos Latvijā. Valsts pētījumu programmas "Humanitāro zinātņu digitālie resursi" (VPP-IZM-DH-2020/1-0001) projekta noslēguma seminārā projekta dalībnieki sniedza pārskatu par šajā laikā paveikto un arī paraudzījās uz to, kas kopā būtu darāms turpmāk.
Projektu koordinēja LU LFMI Literatūras, folkloras un mākslas institūts, projekta vadītāja – Dr. philol. Sanita Reinsone, partneri: LU Matemātikas un informātikas institūts, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitātes Lībiešu institūts un Latviešu valodas institūts, Latvijas Kultūras akadēmija, Liepājas Universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija un Rīgas Tehniskā universitāte. Projekts tika īstenots ciešā sadarbībā ar CLARIN ERIC.
Projekta īstenošanā divu gadu laikā piedalījušies vairāk nekā 65 dalībnieku – gan vadošie pētnieki un profesori, gan dažāda studiju līmeņa studenti, kā arī citu jomu profesionāļi. Būtiskākie zinātniskie rezultāti iekļauti 27 recenzētās publikācijās un vairāk nekā 40 priekšlasījumos starptautiskās konferencēs. Organizētas arī 9 konferences un zinātniski semināri. Tika izdots žurnāla “Letonica” 47. numurs, kas ir pirmais starpdisciplinārais digitālo humanitāro zinātņu zinātniskais izdevums latviešu valodā.
Projekta laikā, projekta partneriem savstarpēji sadarbojoties, uzlaboti, saturiski papildināti, savstarpēji integrēti un būtiski attīstīti humanitāro zinātņu pētniecībā (un ne tikai) nozīmīgi digitālie rīki un resursi, tostarp korpusu platforma korpuss.lv un nosketch.lnb.lv, vārdnīcu platforma tezaurs.lv, Nacionālā korpusa kolekcija korpuss.lv, lībiešu valodas un kultūras digitālais resurss livonian.tech, digitālā platforma humanitāro zinātņu pētniecībai humma.lv, latviešu prozas skaitītājs proza.lnb.lv u.c.
Par projekta gaitu un rezultātiem tika plaši informēta sabiedrība, jo projekta īstenotāji sniedza intervijas dažādos medijos (drukātajos, radio, televīzijā), publicēja informāciju sociālajos tīklos, kā arī vietnē digitalhumanities.lv, regulāri tika papildināts arī Digitālo humanitāro zinātņu Youtube kanāls.
Notika arī sabiedrības iesaistes iniciatīva (crowdsourcing), aicinot ikvienu iesaistīties Liepājas Universitātes folkloras manuskriptu atšifrēšanā.
Tika veicināta arī sadarbība ar izglītības un zinātnes politikas veidotājiem, kā arī plašāk ar institūcijām, kas patērē digitālo humanitāro zinātņu resursus, piedaloties LIKTA/VARAM “Digitālo prasmu nedēļā”, iesaistoties plānošanas dokumentu veidošanā (Valsts valodas politikas pamatnostādnes 2022–2027, Kultūrpolitikas pamatnostādnes 2022–2027, Vēsturisko zemju un kultūrtelpu attīstības plāns; ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgades īstenošanas plāns u. c.), darbojoties dažādos paneļos un diskusijās (4. pasaules latgaliešu saieta rīcības komiteja, Latviešu valoda skolā 2021, konference “Valoda − tas ir darbības vārds. Valsts valoda 21. gadsimta Latvijai” u. c.).
Viens no projekta mērķiem bija arī pilnveidot un piedāvāt labu digitālo humanitāro zinātņu izglītību, tas tika darīts vairākos līmeņos: iesaistot studentus projekta aktivitātēs, vadot dažāda līmeņa studiju darbus, piedāvājot interesentiem atvērtās lekcijas un seminārus, RTU maģistra akadēmisko studiju programmas “Digitālās humanitārās zinātnes” ārzemju vieslektoru kursus. Tika organizētas arī vairākas vasaras skolas, tostarp jau ceturto reizi − Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skola. Digitālās humanitārās zinātnes tika integrētas augstskolu lekciju kursos: gan kā atsevišķas lekcijas, gan tika izveidoti jauni kursi, kā arī daļas integrētas dažādās nozarēs (valodniecības, kultūras vadības u. c. lekciju kursos).
Digitālo humanitāro zinātņu valsts pētījumu programmas projekts, kas ilga divus gadus, bija svarīga un nepieciešama iniciatīva, kas būtiski veicināja digitālo humanitāro zinātņu attīstību un atpazīstamību Latvijā, kā arī stiprināja digitālo humanitāro zinātņu pētnieku kopienu, nodrošinot sekmīgu starpdisciplināru un starpinstitucionālu sadarbību, kurai būs turpinājums arī pēc projekta beigām.