Iznākusi raidieraksta “Digitālās humanitārās zinātnes” 8. epizode “Valodu tehnoloģijas un DH”
Iznākusi raidieraksta “Digitālās humanitārās zinātnes” 8. epizode “Valodu tehnoloģijas un DH”, kurā Haralds Matulis sarunājas ar Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta vadošo pētnieci un profesori, Dr. sc. comp. Ingunu Skadiņu.
Šajā sērijā aplūkojam valodu tehnoloģiju vēsturi Latvijā un kas bija pirmais digitālais resurss latviešu valodā. Kā aizsākās LU MII Mākslīgā intelekta laboratorija (AiLab)? Ar ko atšķiras darbs pētnieciskā institūcijā un industrijā? Kā humanitāro jomu studenti var nokļūt valodu tehnoloģiju nozarē? Kā arī vienmēr aktuālais jautājums, vai ir jāmāk programmēt, lai strādātu šajā nozarē, un vai chatGPT ir mainījis to, kā cilvēki programmē un mācās programmēt. Epizodē arī atbildam uz jautājumu par lielo valodu modeļu attīstību latviešu valodā, noderīgiem studiju kursiem projekta Valodu tehnoloģiju iniciatīvas (VTI) ietvaros un valodas resursiem pētniecības infrastruktūras CLARIN repozitorijā.
Raidierakstā “Digitālās humanitārās zinātnes” piedāvājam sarunas ar DH jomas pārstāvjiem par aktuālākajiem digitālo humanitāro zinātņu pētījumiem Latvijā. Raidierakstu kopīgi organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts un Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Lai sekotu līdzi arī citām aktualitātēm Latvijas digitālajās humanitārajās zinātnēs, aicinām apmeklēt www.digitalhumanities.lv mājaslapu.
Raidieraksts veidots ar projekta “Atvērtas un FAIR principiem atbilstošas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā” (Nr. VPP-IZM-DH-2022/1-0002) atbalstu, kuru finansē Latvijas Zinātnes padome.